30 januar 2011

Sociološke teme


The Sociological Images je spletna stran, ki bo prišla zelo prav vsem, ki v svoja gradiva vključujemo družboslovne teme. Na tej spletni strani bomo našli zanimive prikaze, ki pridejo zelo prav pri utrjevanju jezika, s katerim opisujemo prikaze, slikovno gradivo pa tudi vsebine, ki raznetijo debato. Avtorici, Lisa Wade in Gwen Sharp, namreč s kratkimi razpravami slikovnega gradiva poskušata razvijati sociološko razpravo med bralstvom. Njune razprave so še posebej primerne za delo z dijaki in študenti (nekaj idej o didaktični rabi teh gradiv lahko najdemo tu). Avtorici sta se poskusili tudi v pripravi video predavanj, ki lahko pridejo prav tudi pri razvijanju spretnosti pisanja zapiskov ali preverjanju slušnega razumevanja. Opozorita tudi na časopis Contexts Ameriškega združenja sociologov, ki je na voljo tudi v bazi Proquest.

Vsebina prispevkov se sicer v glavnem osredotoča na ZDA (vsaj na prvi pogled se zdi tako), vendar se najdejo podatki tudi še za kakšen drugi del sveta (npr. uporaba opičjih potez v irski karikaturi). Jezik je zahtevnejši (C1 in več), vendar z malce truda lahko krajša besedila hitro prilagodimo tudi ravni B2.
Priporočam.

Tudi New York Times je odličen vir gradiv za sociološke razprave. Marsikatera ima tudi multimedijski prikaz, ki obogati razpravo. Npr. članek z naslovom "For the Unemployed, the Day Stacks Up Differently" in spremljajoča multimedija. Več podobnih člankov in multimedijskih prikazov lahko najdemo tu. Sicer pa lahko najdemo marsikaj koristnega in zanimivega tudi na strani The Learning Network. Precej je koristnih gradiv, ki jih z lahkoto prilagodimo svojim potrebam. Odlično izhodišče za iskanje po temah je tu, pripravljena gradiva za učitelje in dijake/študente so tu, besede dneva pa tu. Stran pa vključuje še vrsto kvizov, povezanih z dnevnimi novicami. Priporočam.

26 januar 2011

Ljubljanski izlet v kvalitativne raziskovalne vode

Paralelno z delavnico v sončnem Portorožu je v soboto 22.12.2010 v Ljubljani potekala delavnica "Kvalitativne metode raziskovanja".

Odlično predstavitev s praktičnimi primeri in odgovore na naša številna vprašanja nam je podala dr. Karmen Erjavec s Fakultete za družbene vede. Ugotovile smo, da je bila delavnica zelo koristna za poglobitev znanj o raziskovanju. Motivirala nas je za še bolj strokovna raziskovanja ter prebudila zanimanje za nadaljnje izobraževanje na tem področju. Tudi v Ljubljani je bilo vzdušje izjemno prijetno. Debati pa ni bilo konca...

Maja

24 januar 2011

Razvijajoči se jezik

Britanska knjižnica v Londonu trenutno gosti kar nekaj zanimivih razstav:
Povezave do posameznih razstav so dodane, mogoče le par besed o zadnji razstavi na seznamu. Gre seveda za razstavo, ki bo zanimiva za vse jezikoslovce. Njena spletna stran poleg osnovnih informacij ponuja tudi igrice, podate o prireditvah, zapise v blogu in podobno. Še posebej priporočam podkaste, med njimi namreč lahko najdemo zanimive intervjuje z ljudmi kot so David Crystal, Saul Wiliams in Steven Pinker  kot tudi okrogle mize o angleščini kot svetovnem jeziku ter o tem, kako delujejo vici. Vse podkaste najdere na tej strani.

Če si boste katero od razstav ogledali, bomo hvaležni, če nam boste kaj o videnem poročali.

Izlet v kvalitativne raziskovalne vode

Krasna sončna sobota je bila ta vikend v Portorožu - kar nekaj SDUTSJevk nas jo je izkoristilo za sprehod po kavalitativnih metodah raziskovanja pod vodstvom dr. Eve Podovšovnik Axellson.
Za kaj gre pri kvalitativnih raziskavah? Kako se jih lotit, kako zastaviti raziskovalni problem in kako do podatkov? Na kaj biti pozoren pri analizi, kategoriziranju, interpretiranju ter dokumentiranju? Kam po natančnejše napotke?
Nadvse uporaben, zanimiv in prijeten pregled osnov - čudovit dan, super družba! Evo nas:
SDUTSJ - Kvalitativne metode raziskovanja